Kino dla Ciebie

ZABIŁAM, ABY ŻYĆ (2015)

zabiłam, żeby żyć 7/10

Gatunek – biograficzny, dramat

Produkcja – Francja

Rok – 2015

Reżyseria – Claude-Michel Rome

Scenariusz – Claude-Michel Rome

zabiłam, aby żyć

„Zabiłam, aby żyć” (oryginalny tytuł „L’emprise”) to przejmująca opowieść oparta na motywach książki „Uniewinniona” Alexandry Lange. Film z niezwykłą brutalnością opowiada o piekle jakie spotkało Alexandrę i jej rodzinę. Młodziutka, zakochana, 18 letnia dziewczyna stała się ofiarą przemocy swojego chłopaka a potem męża i ojca rodziny. Przemoc fizyczna, nękanie psychiczne Alexandry i jej dzieci nie zmusiły jej jednak do natychmiastowego odejścia i zmiany swojego życia. Musiało dojść do tragedii, która na zawsze wyzwoliła ją z rąk męża – kata. Dlaczego?
Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami oglądając film „Zabiłam, aby żyć”.

Obraz ten jest tym bardziej przerażający, że sytuacje przemocy domowej nie są przecież odosobnione. Niestety. To film bardzo drastyczny ale prawdziwy. Zmuszający do refleksji, do zastanowienia się nad tym dlaczego tyle przemocy jest wokół nas. Dlaczego ci, którzy mogliby pomóc nie pomagają, dlaczego ofiary nie decydują się na przerwanie pasma cierpień.

„Zabiłam, aby żyć” ma dobry scenariusz i realizację, dobrą, bardzo realistyczną grę głównych bohaterów. To przejmująca historia, przejmująco opowiedziana i bardzo życiowa. Film przewidywalny ale nie to jest w nim najważniejsze. Bo liczy się ogólny wydźwięk i przesłanie.
Oglądałam go z niegasnącym zainteresowaniem i …podwójną złością. Podwójną, bo z jednej strony przemoc domowa, z drugiej bezradność i nieumiejętność podjęcia jedynej słusznej decyzji przez Alexandrę.
Polecam. „Zabiłam, aby przeżyć” to film obok którego nie da się przejść obojętnie.

zabiłam, aby żyć7.5/10

zabiłam, aby żyć 7.0/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *