Kino dla Ciebie

ZBYT WIELCY BY UPAŚĆ (2011)

Kino Dla Ciebie8/10

filmweb6.7/10

Kino Dla Ciebie7.4/10

Gatunek – dramat

Produkcja – USA

Rok – 2011

Reżyseria – Curtis Hanson

Scenariusz – Peter Could

 ZBYT WIELCY BY UPAŚĆ


„Zbyt wielcy by upaść” ( oryginalny tytuł „Too Big to Fail” ) to bardzo dobra adaptacja książki Andrew Sankina. Film oparty na faktach – opowiada o przyczynach kryzysu gospodarczego w 2008 roku i kulisach wprowadzenia programu ratowania amerykańskich finansów, Planu Paulsona.
Emocjonujący obraz ale…nie dla każdego. Dla osób interesujących się polityką i ekonomią to istna perełka.
To film bardzo dobrze wyreżyserowany, chociaż przecież temat nie jest łatwy i typowo filmowy. Dużym atutem filmu jest doborowa obsada: William Hurt, Paul Giamatti, Curtis Hanson i inni.

Rzeczywiste wydarzenia, będące „zapalnikiem” do zapaści amerykańskiej i nie tylko amerykańskiej gospodarki, historia realnych postaci – ich walka o niedopuszczenie do krachu pokazane są w sposób niemal dokumentalny.Tak niewiele brakowało abyśmy byli świadkami Wielkiego Kryzysu, kryzysu który pogrążył by nie tylko rynek takiej potęgi jaką jest USA.
Z dużą dokładnością pokazano w filmie kulisy funkcjonowania banków inwestycyjnych, przekręty, załatwianie spraw „za plecami”, próbę interwencji rządu. Wiernie odtworzono wydarzenia ale pod względem fabularnym zostały one na tyle ciekawie ukazane, że film ogląda się z dużym zainteresowaniem i bez cienia znużenia.

„Zbyt wielcy by upaść” to dobry film edukacyjny. Nietypowy, nietuzinkowy i niełatwy ale wart obejrzenia. Polecam go fanom polityki i ekonomii :). Oglądałam go z dużym zainteresowaniem i niedowierzaniem, że tak niewiele brakowało do kolejnego w dziejach Wielkiego Kryzysu…

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *