Kino dla Ciebie

ZIARNO PRAWDY (2014)

ziarno prawdy (2014)8/10

Gatunek – kryminał, thriller

Produkcja – Polska

Rok – 2014

Reżyseria – Borys Lankosz

Scenariusz – Borys Lankosz, Zygmunt Miłoszewski

ZIARNO PRAWDY (2014)
„Ziarno prawdy” to adaptacja powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego pod tym samym tytułem.
Nie ukrywam, że należę do fanów jego twórczości a trylogię o prokuratorze Szackim znam niemalże na pamięć. Z pewnymi obawami więc zasiadałam do filmu, przed oczami miałam bowiem pierwszą z adaptacji – „Uwikłanie”, która była kompletną klapą.
Tym  razem spotkało mnie miłe zaskoczenie. „Ziarno prawdy” jest bowiem przykładem wręcz idealnej adaptacji – doskonale wyreżyserowanej i zagranej. Czasami odnosiłam wręcz wrażenie, że ponownie przeniosłam się na kartki powieści, tym razem do słów dołączono jednak obrazy, które były idealnym przekazem tego, co widziałam oczami wyobraźni czytając książkę :).
Taki odbiór to m.in. zasługa doskonałej gry aktorskiej. Robert Więckiewicz w roli prokuratora Teodora Szackiego to postać taka, jaką był bohater powieści. Arogancki i wybuchowy, nieuporządkowany i ambitny, dążący do celu za wszelką cenę, trzymający wszystkich na dystans i nieufny wobec otoczenia.

„Ziarno prawdy” jest w mojej ocenie bardzo dobrym filmem. Filmem z doskonałym klimatem, z dobrym tempem, sprawną akcją i z mnóstwem tajemnic, na rozwiązanie których musimy czekać do samego końca. Kontrowersyjny i niepoprawny politycznie – po raz kolejny w filmie polskim pojawia się bowiem wątek antysemityzmu.
Gęsta atmosfera, tajemnice i niepewność a do tego mnóstwo humoru i dystansu powodują, że film ogląda się z niegasnącym zainteresowaniem. To doskonała historia i doskonale opowiedziana.

Według mnie „Ziarno prawdy” jest jednym z najlepszych polskich kryminałów i perfekcyjną adaptacją. Polecam go miłośnikom gatunku, fanom twórczości Zygmunta Miłoszewskiego i tym, którzy czekają na „zmartwychwstanie” polskiej kinematografii 😉 .

ziarno prawdy (2014)

7.3/10

ziarno prawdy (2014)7.0/10

4 komentarze do “ZIARNO PRAWDY (2014)

  1. Ja jednak nie jestem nastawiony tak entuzjastycznie.Klimat jest, ale końcówka dzieje się zbyt szybko, jak działanie deus ex machina. Także rola Hamkało pozostawiala sporo do życzenia. Czekam jednak na „Gniew” 😉

    1. Zauważ ,że Hamkało w każdej roli wypada kiepściutko…Sam film w porównaniu z „Uwikłaniem” wypadł bardzo dobrze , może więc ostatnia część przygód Szackiego będzie perfekcyjna 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *