Kino dla Ciebie

ZIMNA WOJNA (2018)

zimna wojna9/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Polska, Francja, Wielka Brytania

Rok – 2018

Reżyseria – Robert Pawlikowski

Scenariusz – Robert Pawlikowski, Janusz Głowacki


„Zimna wojna” to hipnotyzujący obraz. Historia trudnej miłości dwójki ludzi, którzy nie potrafią bez siebie żyć i nie potrafią być ze sobą. Tłem tej opowieści jest zimna wojna lat 50 tych ubiegłego wieku w Polsce, Berlinie, Paryżu i Jugosławii.Niezwykle klimatyczna, przepięknie zrealizowana i przede wszystkim perfekcyjnie zagrana historia.
Główni bohaterowie- Zula ( Joanna Kulig ) oraz Wiktor ( Tomasz Kot ) to bardzo realistyczna, uwikłana w losy powojennej Polski i jednocześnie tragiczna para kochanków.
Szczególne brawa w tym duecie należą się Joannie Kulig, która poraża swoim naturalnym pięknem, barwą głosu i co najważniejsze słowiańskością.

Obok doskonałej gry aktorskiej ważną rolę odgrywa w filmie również muzyka. Wymieszanie ludowych dźwięków z elementami jazzu tworzy przepiękny, niemalże magiczny i niezapomniany klimat.
Film zauroczył mnie także cudownymi, czarno-białymi zdjęciami. Doskonale oddają one klimat lat 50 tych, potęgują głębię trudnej miłości Zuli i Wiktora.
Co najważniejsze „Zimna wojna” jest bardzo realistycznym filmem. Pełnym melancholii i poezji. To obraz niby lekki a jednocześnie głęboki, przepełniony uczuciem i niezwykle uduchowiony. Smutny, pełen goryczy i przygnębienia ale okraszony także humorem.
W mojej ocenie film niemalże doskonały. Nie ma w nim zbędnych kadrów, nie ma chwil znużenia. Perfekcyjnie dopracowany. Oprócz tego jest to obraz bardzo uniwersalny. Opowiada bowiem o wielkiej miłości, która może zdarzyć się w każdej chwili i pokazuje jednocześnie złożoność ludzkiej natury.

Dla mnie „Zimna wojna” była piękną, niezapomnianą ucztą. Ucztą dla oczu, umysłu i ducha. Dlatego POLECAM.  Dzieło to zdobędzie na pewno jeszcze niejedną nagrodę a co najważniejsze uznanie wielu widzów.

 FILMWEB – 8.0/10

IMDb – 8.0/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *