Kino dla Ciebie

ZŁE WYCHOWANIE (2004)

Kino Dla Ciebie10/10

Gatunek – dramat, thriller

Produkcja – Hiszpania

Rok – 2004

Reżyseria – Pedro Almodovar

Scenariusz – Pedro Almodovar

ZŁE WYCHOWANIE (2004)
„Złe wychowanie” ( oryginalny tytuł „La mala education” ) to doskonały dramat, kolejny jaki wyszedł spod pióra mistrza Pedro Almodovara.
Jak zwykle Almodovar okazał się doskonałym reżyserem i scenarzystą – lekkość w przedstawieniu niełatwej historii, historii która toczy się na kilku płaszczyznach czasowych urzeka, pochłania i nie pozwala na nudę.
„Złe wychowanie” nie jest na pewno filmem dla osób, dla których miłość to tylko uczucie pomiędzy kobietą i mężczyzną. To bowiem historia zgubnej, homoseksualnej namiętności pomiędzy trójką mężczyzn. Historia ukazana w sposób niezwykle przejmujący, wiarygodny i piękny. Bo każda miłość jest przecież piękna, nawet jeśli prowadzi do zguby… Uderza w filmie również trudny temat homoseksualizmu i pedofilii w Kościele. Temat, który w latach 60tych ( czas w jakim m.in. toczy się akcja filmu )  nie często był poruszany, budził tak jak i teraz kontrowersje, zgorszenie i niedowierzanie.

Niezwykłość i urok filmu „Złe wychowanie” to nie tylko zasługa Almodovara i jego brawurowego scenariusza. Na uwagę i uznanie zasługuje doskonała gra aktorska głównych bohaterów.
Gael Garcia Bernal w roli Angela/Juana/Zahary’ego, Fele Martinez jako homoseksualny producent filmwy czy Daniel Gimenez Cacho grający ojca Manolo to postacie, które stanowią o wysokim poziomie obrazu. Wiarygodna, emocjonalna gra, pełna realizmu i uczuć oddaje to co w filmie najważniejsze.
Do tego przecudne zdjęcia, idealnie wkomponowana muzyka i mamy obraz, który na długo zapada w pamięć. Przynajmniej moją 🙂

„Złe wychowanie” jest na pewno kontrowersyjnym obrazem, który może budzić skrajne uczucia ale to obraz niemal idealny w swej formie i przekazie. Almodovar doskonale przedstawił w nim zauroczenie i strach młodych chłopców, relacje, żądze i ambicje dorosłych już ludzi. Film jest chwilami nieprzyzwoity ale wart obejrzenia przynajmniej raz. Zdecydowanie polecam !!!

filmweb7.4/10

Kino Dla Ciebie7.5/10

 

5 komentarzy do “ZŁE WYCHOWANIE (2004)

  1. Pamiętam, że oglądałam ten film, gdy byłam jeszcze nastolatką, w ogóle nieukształtowaną kulturowo, światopoglądowo, filmowo tym bardziej. Bardzo mnie wtedy zszokował, muszę kiedyś do niego wrócić, choć zdecydowanie nie należy do moich ulubionych filmów Hiszpana.

    1. Do Almodovara trzeba dojrzeć i może po czasie, kiedy jest się bardziej „doświadczonym” kinomaniakiem odbierze się „Złe wychowanie” zupełnie inaczej. Dla mnie to jeden z ulubionych filmów Mistrza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *