Kino dla Ciebie

ZŁY PORUCZNIK (1992)

zły porucznik7/10

Gatunek – dramat, kryminał

Produkcja – USA

Rok – 1992

Reżyseria – Abel Ferrara

Scenariusz – Victor Argo, Paul Calderon, Abel Ferrara, Zoe Lund

zły porucznik

„Zły porucznik” ( „Bad Lieutenant ) jest niezwykle mrocznym filmem – pełnym przemocy, narkotyków, krwi i hazardu. Początkowo film ze względu na swoją brutalność był zakazany w wielu krajach m.in. w Polsce.
„Zły porucznik” bardzo dokładnie i przekonująco ukazuje upadek moralny człowieka. Człowieka, który ma stać na straży prawa, być przykładem a nie antybohaterem. Harvey Keitel jako zły porucznik zagrał niezwykle przekonująco, mocno, brutalnie i wyraziście. Za swoją życiową rolę został uhonorowany nagrodą Independent Spirit dla najlepszego aktora w 1993 roku.

„Zły porucznik” to film na wskroś tragiczny, z bardzo dobrym i dopracowanym scenariuszem, sugestywnymi zdjęciami i idealnie dobraną muzyką. Ciężki, wymagający skupienia i pozostawiający widza z wieloma pytaniami po zakończonym seansie. Bardzo szczery i bardzo prawdziwy. Bo czyż próba odkupienia własnych grzechów, próba nagłego naprawienia świata, próba nawrócenia nie jest często spotykana w brutalnym świecie? Świecie, w którym dobro i zło toczą odwieczną walkę a granica między nimi jest bardzo krucha.
„Zły porucznik” to przykład dobrego kina nienastawionego na łatwą i komercyjną rozrywkę. Brak w nim nagłych zwrotów akcji, narastającego napięcia i całej „wybuchowości” jaka charakteryzuje kino policyjne.
To film raczej niespieszny, wywołujący skrajne emocje, wbrew pozorom życiowy mimo że skupia się na „ciemnej stronie życia”. Kontrowersyjny, emocjonalny i zmuszający do myślenia, do zastanowienia się nad dobrem i złem. Polecam. Mimo, że nie będzie łatwo, lekko i przyjemnie – warto.

zły porucznik7.3/10

zły porucznik7.1/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *