Kino dla Ciebie

ZODIAK (2007)

Kino Dla Ciebie 8/10

filmweb 7/10

Kino Dla Ciebie 7.7/10

Gatunek – dramat, kryminał,thriller

Produkcja – USA

Rok – 2007

Reżyseria – David Fincher

Scenariusz – James Vanderbilt

ZODIAK (2007)

„Zodiak” (oryginalny tytuł „Zodiac”) jest filmem opartym na faktach. Tytułowy bohater, seryjny morderca przez dziesięciolecia terroryzował San Francisco. To bardzo solidny film, z dobrze pokazaną historią  i całą „psychologią śledztwa”. Świetnie pokazano w nim wpływ śledztwa na bohaterów, współpracę i rywalizację, panikę wśród mieszkańców, podejrzenia które w rezultacie nie doprowadziły do rozwiązania zagadki.
To film wciągający, mimo ponad dwu godzinnej projekcji trzyma w napięciu aż do samego końca.
Ciekawy scenariusz i ciekawie zrealizowany. W filmie „Zodiak” brak wprawdzie pościgów, akcji, efektów specjalnych ale doskonale ukazano stronę psychologiczną. Ofiarami Zodiaka są nie tylko zabici, stali się nimi również ci, na których miał wpływ, którzy próbowali latami rozwiązać zagadkę seryjnych morderstw.
Rewelacyjna gra aktorów, wierne i bardzo szczegółowe odtworzenie śledztwa i jego skutków ,muzyka oddająca nastrój tamtych lat, wspaniałe zdjęcia to najważniejsze atuty filmu. Szczególnie wyróżnia się w filmie Jake Gyllenhaal jako detektyw amator Robert Graysmith czy Mark Ruffalo w roli inspektorora Dave Toschi’ego.

„Zodiak” nie jest typowym thrillerem ani kryminałem to bardziej fabularyzowany dokument – mroczny, poruszający i pozostawiający nas po seansie z wieloma pytaniami. Oglądałam go z dużym przejęciem, chcąc rozwikłać zagadkę, która nie została rozwikłana… Jeśli lubicie filmy oparte na faktach, filmy które zmuszają do myślenia to obraz idealny dla Was. Polecam!

 

2 komentarze do “ZODIAK (2007)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *