Kino dla Ciebie

ZWYCIĘZCA (2016)

Zwycięzca7/10

Gatunek – biograficzny, dramat, sportowy

Produkcja – Francja, Kanada, Niemcy

Rok – 2016

Reżyseria – Stephen Hopkins

Scenariusz – Joe Shrapnel, Anna Waterhouse

Zwycięzca

„Zwycięzca” (oryginalny tytuł „Race” ) to zapis kariery jednego z najlepszych lekkoatletów – Jesse’ego Owensa, który w 1936 roku wystąpił na Olimpiadzie w Berlinie. To kino o sportowym bohaterze, który dzięki swojej pracy i upartości spełnił swoje marzenia. A nie było łatwo.
Olimpiada w 1936 roku odbywała się bowiem w czasach rozkwitu nazizmu – miała pokazać wyższość białej rasy i potęgę Niemiec. Dzięki znakomitemu Jesse’emu Owensowi ( w tej roli Stephen James ) założenia ideowe nazistów stały się tylko założeniami.
Czarnoskóry lekkoatleta zdołał pokonać potęgę Niemiec i został czterokrotnym mistrzem olimpijskim. Mimo nietolerancji, mimo zniewagi i pogardy nie udało się Niemcom ugasić w nim ducha walki. Wręcz przeciwnie. Owens pokazał, że czarna rasa może być w czymś najlepsza, że ludzki upór prowadzi do zwycięstwa.
Niestety „Zwycięzca” oprócz rasistowskich nastrojów faszystowskich Niemiec pokazuje również nietolerancję i stosunki społeczne panujące w owych czasach w USA. Czasach, w których czarnoskóry obywatel był człowiekiem drugiej kategorii, nie miał takich samych praw jak biali.

„Zwycięzca” jest dobrym filmem, przybliżającym niedaleką historię – z dobrym scenariuszem, dopracowany reżysersko. Zdjęcia oraz idealnie dopasowana muzyka doskonale oddają klimat minionej epoki. To film uczący przede wszystkim jak należy walczyć, jak nie poddawać się w dążeniu do realizacji swoich marzeń. Niezwykle motywujący. Być może jest zbytnio przekoloryzowanym i zbyt słodkim filmem ale warto go obejrzeć.
Chociażby dla samej historii Jesse’ego Owensa. Polecam nie tylko miłośnikom filmów sportowych i historycznych.

Zwycięzca7.0/10

Zwycięzca7.1/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *