Kino dla Ciebie

ŻYWIE BIEŁARUŚ (2012)

żywie biełaruś7/10

Gatunek – dramat

Produkcja -Polska, Białoruś

Rok – 2012

Reżyseria – Krzysztof Łukaszewicz

Scenariusz – Krzysztof Łukaszewicz, Franak Viacorka

żywie biełaruś

„Żywie Biełaruś” ukazuje realia kraju i życie białoruskiego opozycjonisty pod dyktaturą Łukaszenki. Dosadnie i bardzo realistycznie ukazano w nim to, co dzieje się w kraju ogarniętym rządami fanatyka. Brak wolności słowa, fałszowanie wyborów, brak nadziei na lepsze jutro i walka o swoją tożsamość to główne tematy filmu.
W walce tej dużą rolę odgrywa muzyka, dzięki której udaje się scalić środowisko, przekazać ważne wartości i walczyć z systemem.

Film został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami – historią opozycjonisty Franka Wieczorki. „Żywie Biełaruś” jest obrazem odważnym, emocjonalnym i bardzo niepokojącym. Mimo, że praktycznie nie dowiadujemy się w nim nic nowego o współczesnej Białorusi i jej mieszkańcach film zdecydowanie jest wart uwagi. Tym bardziej, że dotyczy kraju nam bliskiego, tym bardziej że patrzymy na niego przez pryzmat własnej historii i nieodległej  walki o wolność.
To także pochwała nowych mediów – internetu, dzięki któremu ludzie jednoczą się wokół wspólnych celów, walczą o swoją godność nawet wtedy gdy władza totalitarna im tego zabrania.

„Żywie Biełaruś” jest obrazem z dobrą i wiarygodną grą aktorską, dobrym tłem muzycznym i dobrą realizacją. Przerażający, budzący podziw i współczucie, absurdalny i jednocześnie prawdziwy.
Jest to film, który może zainspirować wszystkich żyjących pod presją, zmusić ich do działania na rzecz demokracji i wolności. Być może uda się mu również przekonać tych, którzy rządzą wbrew woli narodu…
Polecam. „Żywie Biełaruś” to film, który naprawdę warto obejrzeć mimo, że nie jest to dzieło wybitne.

żywie biełaruś 7.1/10

żywie biełaruś6.3/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *